Följ med på en guidad visning i Uppsala konstmuseum och ät en god middag i Museum Bar & Café. Du börjar med en spännande visning i museets samlingar eller i tillfälliga utställningar.
Aktuella teman är:
→ 9 februari: Plats och landskap
→ 9 mars: En postum resa in i framtiden
→ 13 april: Se människan
Därefter avnjuter ni en god middag i Museum Bar & Café som består av wallenbergare med trattkantarellsås, pressgurka och potatispuré. Till det serveras salladsblad med rostade frön och hallonvinegrett, hembakt bröd och vispat smör. Efterrätten består av Cajsa´s äppelkaka med vaniljsås.
Har du önskemål om glutenfritt, veganskt eller annan specialkost. Ange det i bokningen under nästa steg så serveras du ett passande alternativ. Har du frågor om maten, kontakta Museum Bar & Café på telefonnummer: 018 13 01 90.
Samling i konstmuseets entré klockan 18.00. Visningen sker på svenska och tar cirka 45 minuter. Från 18.45 serveras middagen. Museum Bar & Café har öppet till 21.00
Har du frågor?
Kontakta museets reception. Telefon: 018-727 24 82