Från swing till Chopin bjuder in till en förtrollande resa med allt ifrån glädjefull swing- och steppdans till klassiska pärlor av Chopin. Upplev glädje, eftertänksamhet och allt däremellan när du hör showiga medleyn, älskade operapärlor, stämsång i svensk folkton, varma cellotoner och virtuosa pianofingrar som får publiken att tappa andan. Denna publik- och kritikersuccé har spelats på flera utsålda kulturhus runtom i Sverige.
The Hebbe Family består av ett unikt samspel mellan systrarna i The Hebbe Sisters och föräldrarna i Duo Sentire. När grupperna möts uppstår en minnesvärd konsertupplevelse fylld av musikalisk magi och som stannar kvar i ditt hjärta.
“Gåshud och tårar i ögonvrån! Allt var så äkta! Det gick bara rätt in i själen! Vilken glädje! Det bästa vi har sett!”
/Publikens ord
Medverkande:
Josefine Hebbe – sång/dans
Maria Hebbe – sång/dans
Lars-Inge Bjärlestam – cello
Ulrika Hebbe – piano
Foto: Alexander Kenney.
Arrangör: Kulturhjältarna i samarbete med Studiefrämjandet Uppsala med stöd av Kulturnämnden i Uppsala Kommun
Servering
I serveringen hittar ni Kulturoasens lunchbuffé med soppa, sallader, bröd ost, smör. Är man inte superhungrig så finns smörgåsar, fikabröd och annat gott.
Frivilligt entrébelopp!
Samlas in under konsertens gång. Ska dock inte förväxlas med ”Gratis”. Vi förutsätter att man lägger en slant. Rekommendation 100-300 kr.