Länna byalag arrangerar midsommarfirande i Kopphagen, Länna, med sång, dans, spel och lekar på eftermiddagen och livemusik på dansbanan på kvällen. Välkomna!
Kl. 10.00
Stången lövas med björkris och blommor. Alla är välkomna att hjälpa till. Ta gärna med egna blommor.
Kl. 15.00-cirka 17
Lekar, sång och dans kring stången som leds av årets nyhet Kattis och Nathalie (kända från julmarknad och påskbrasa) med sång och gitarr.
Chokladhjul, kaffelotteri, fiskdamm, tipspromenad, stövelkastning och prickkastning. Kiosken säljer fika. Gratis glass till alla barn.
Årets andra nyhet är ett 50/50-lotteri där en ensam vinnare vinner halva prissumman och resten går till byalagets verksamhet.
Kl. 20-22
Årets tredje nyhet är att det blir livemusik på dansbanan i Kopphagen på kvällen. Välkomna att sjunga med och dansa till härliga låtar från förr och nu. Kattis och Nathalie kommer att spela två set på 40 minuter vardera, med en paus i mitten. Musiken kommer att inkludera dansbandsmusik, Abba, Beatles, Elvis med mera. Byalaget säljer kokt korv med bröd och dricka under kvällen.
Allmän information
1. Tänk på att det är begränsat med parkeringsplatser. Om möjligt lämna bilen hemma, och kom i god tid.
2. Inträdet är gratis. Vi tar emot kontanter och Swish, men inte kortbetalningar. Stöd gärna byalagets arbete genom att bli medlem på Mer info här eller Swisha en frivillig entré till 123 278 71 90.
3. Dass finns på området.
Tack till alla frivilliga som hjälper till med förberedelser och under dagen. Tack också till våra sponsorer ICA Krysset Almunge, Coop Almunge och Holmen Skog!
Arrangör: Länna byalag