Vernissage med Linda Westin på Apart

Where we could have been
Linda Westin på Apart
18 mars–14 april

Linda Westin är född 1973 i Sundsvall och verksam i Stockholm.

Efter en bakgrund som fotograf bytte Linda Westin tillfälligt bana och doktorerade i neurovetenskap specialiserad mot högupplösande fluorescensmikroskopi. När hon sedan återkom till fotograferandet var det till viss del med inspiration från avbildningsmetoder i neurovetenskapen som hon skapade sina bilder.

Med enkla vita ledljuslampor lägger Linda ljus i nattmörka landskap som hon sedan färgbearbetar i postprocesseringen. Kollagen låter oss se på skogar, stenar, växter och stjärnor med nya ögon. Fluorescerande trädkronor slingrar sig genom stjärnhimlen i visionära urlandskap.

– Det handlar väldigt mycket om min upplevelse i nattskogen. Att våga lita på sig själv och på omgivningen tillräckligt för att titta in i och uppleva den djupa natthimlen. Allt stök med tekniken hjälper mig att se den på ett nytt och närmare sätt.

Linda Westin är representerad i Uppsala kommun.

Fotokollagen säljs internationellt genom Artstar i New York.
Alla bilder i utställningen är till salu.

När och var?

Vernissage lördag 18 mars kl 15.00–18.00 med invigning kl 15.30.
Utställningen pågår t o m 14 april och kan ses vardagar 9.00–18.00.

Apart – Östra Ågatan 31, Uppsala
2 trappor, portkod 3131

Vill du också vara med i Uppsalas största kalender?

Reklam

Prenumerera på Heja Uppsalas nyhetsbrev