Utomhusscenen är helt klart en av Sveriges mysigaste sommarscener och det finnas alltid mycket att välja på, allt från jazz till hårdrock, soul, funk, pop, reggae, indie, humor, hip hop, mello och barnunderhållning.
Erik Sjölander är entusiastisk över den kommande sommaren.
– Satchvai Band, Gipsy Kings, Mayhem & KAJ är sommaren höjdpunkter!
Satchvai Band är ju för det är kanske två av världen bästa och mest legendariska gitarrister i samma liga som Yngwie förra året!
Gipsy Kings är ett sådant band som alla i princip känner till men kanske aldrig har sett, så missa inte detta!
Mayhem. Det är så ovanligt att denna typ av band gör en sådan här spelning överhuvudtaget, vilket kommer gå till historien som nått speciellt och spektakulärt på Parksnäckan!
Och så KAJ … vad passar bättre än mellovinnarna och humor i ett och samma paket? Det är perfekt familjeunderhållning, summerar Erik och minns tillbaka till en konsert som fastnat i minnet.
– Alphaville var något extra för att det är ett av de mest ikoniska banden från 80-talet och deras låtar lever vidare år efter år. De har betytt så mycket för så många och det fick vi uppleva i lilla Parksnäckan en fin sommarkväll nästan 40 år senare.