The Extraordinary History of Circus - Scensommar i Gottsunda

Scensommar i Gottsunda – teater för hela familjen

Uppsala stadsteater slår återigen upp teatertältet i Gottsunda! Årets sommarföreställning blir The Extraordinary History of Circus i samarbete med Cirkus Cirkör. Passar alla från 5 år.

Föreställningen är en odyssé genom cirkusens framgång och motgång, från nycirkusens punkiga födelse på 1990-talet, vidare till 1970-talets cirkus med elefanter och största möjliga tystnad, via den moderna cirkusen födelse i Paris på 1700-talet.

The Extraordinary History of Circus är en berättelse om nyfikenhet och att ständigt bryta och utmana den mänskliga förmågan, allt för att roa en publik.

Fri entré. Mer info om biljetter kommer.

Föreställningen spelas i ett stort tält på en äng ca 5 minuter från Gottsunda centrum. Om du promenerar från Gottsunda centrum: följ gångvägen Askbanan och ta vänster vid Gottsundaskolan. Om du kommer med bil går det bra att parkera vid Gottsunda centrum.

När och var?

Premiär 26 juli 2025
Sensommar i Gottsunda
Gottsunda centrum, Uppsala

Vill du också vara med i Uppsalas största kalender?

Reklam

Prenumerera på Heja Uppsalas nyhetsbrev