TNT Theatre beskriver sig själv som ett internationellt välkänt fullt professionellt turnerande teatersällskap som har spelat musikteater på engelska, franska och spanska över hela världen i över fyra decennier – från Kina och Japan till Australien och Singapore, från Nordamerika till England och Skandinavien till Tyskland och Centraleuropa. De har vunnit första pris på olika teaterfestivaler inklusive Shanghai, Edinburgh, Thessaloniki, München och till och med Teheran.
Kompanistilen syftar till att integrera all scenkonst. TNT-produktioner inkluderar alltid ett specialbeställt partitur av en ledande kompositör.
Regissören arbetar alltid med en koreograf och ensembleskådespelarna är utvalda för sin förmåga att korsa disciplinerna teater, musik och dans.
I priset ingår bussresa tur & retur samt biljett till föreställningen