Gamla grubblerier – En komisk kabaré om att åldras. John och Paul (kombinerad ålder: 151 år) undersöker för-och nack-delar med att vara till åren kommen. Eller bedagad. Eller ålderstigen. Eller åldrig, eller . . . okej då, gammal.
Med sång, humor, skämt, sketcher, och helt utan dans, tar dessa två svensktalande engelsmän en titt på konsekvenserna av att bli äldre. De diskuterar strategier för att klara av en värld som ofta saknar empati för de äldre. De svarar på frågor som: Hur är det möjligt att ens jämnåriga kompisar ser så gamla ut? Borde det inte finnas en OS-gren där pensionärer försöker sätta på sig strumpor mot klockan?
Eller för att vara en aning mer seriös: hur kan man på bästa sättet acceptera sina kroppsliga begränsningar och njuta av sin ålder? Ett gott skratt kan vara ett steg i rätt riktning. Hoppas vi ses!
Engelsmännen Kesselofski & Fiske (Paul Kessel och John Fiske) har arbetat ihop i nästan ett halvt sekel. Sedan 1982 har de underhållit den svenska publiken med egna skrivna komedier, i början på engelska men på senare tid ofta på svenska. De har uppträtt på teatrar, kulturhus, skolor och krogar runt om i hela Sverige och inte sällan utomlands. De har skrivit kåserier för Uppsala Nya Tidning, haft eget tv-program på SVT, har släppt musik på vinyl, CD och Spotify, och varit med i en Lasse Åberg- film. 2008 fick Kesselofski & Fiske Uppsala kommuns hedersmedaljer. Trots en kombinerad ålder på över 150 år har de inga planer på att lägga av.
Frivillig entré!
Samlas in under konsertens gång. Ska dock inte förväxlas med ”Gratis”. Vi förutsätter att man lägger en slant. Rekommendation 100-300 kr.
Arrangeras av Kulturhjältarna i samarbete med Studiefrämjandet Uppsala.
Stöds av Kulturnämnden i Uppsala Kommun.