Körkonsert

”To Everything there is a Season” är temat för den konsert som gästande Houston Chamber Choir ger tillsammans med Uplands nations damkör Discordia i Uppsala domkyrka måndag 16 juni. Det blir en musikupplevelse där musik av bland andra Brahms och Palestrina samsas med verk av kompositörer som Daniel Knaggs, Rob Dietz och den samtida och mycket uppmärksammade Eric Whitacre. För att tydligt markera vilken ”season” vi befinner oss i avslutar de båda körerna med Waldemar Åhléns älskade sommarpsalm, mest känd som En vänlig grönskas rika dräkt.

Konserten leds av körernas respektive dirigenter, Robert Simpson och Hallie Reed Slettengren. Fri entré gäller.

Houston Chamber Choir:
Den grammisbelönade kören från Texas har beskrivits som en av de ledande ensemblerna i USA och är en framträdande aktör i Houstons kulturliv. Kören består av 24 professionella sångare och har som mål att både upplysa, underhålla och utbilda människor i alla åldrar om styrkan och skönheten i vokalmusik. Sommaren 2025 turnerar de i Sverige, Estland och Lettland.

UDK Discordia:
UDK Discordia är en studentkör med hemvist vid Uplands nation i Uppsala. Kören startade 2013 för att bredda utbudet av serenader för damkör, men har med tiden kommit att utöka repertoaren alltmer mot klassisk körmusik och folkmusik. Kören utforskar särskilt musik skriven av kvinnliga kompositörer och gärna för just damkör.

Foto: Jeff Grass

När och var?

16 juni 2025
Kl. 17.00
Domkyrkan, Uppsala

Vill du också vara med i Uppsalas största kalender?

Reklam
Reklam

Sajna upp för nyhetsbrev!