En musikalisk unik livsberättelse
En av Sveriges mest älskade artister bjuder in till en nära och exklusiv konsert där musiken möter personliga berättelser. Tillsammans med pianisten Will Oaks framför Carola både odödliga hits och låtar som sällan hörs live. Jag är Carola är en unik musikalisk livsberättelse.
Den 8 september, i samband med sin 60-årsdag, släpper Carola Häggkvist sin första bok. I självbiografin Jag är Carola, som skildrar uppväxten och hennes liv fram till 2002, berättar Carola för första gången någonsin sin egen historia. Som en förlängning av boksläppet står det nu klart att hon i höst även åker ut på en omfattande Nordenturné för att möta sin publik.
Tillsammans med pianisten Will Oaks kommer Carola att ge över 30 konserter i Sverige, Norge, Finland, Island och Färöarna och där debutboken står i centrum. När hon genom musik och berättelser delar med sig av de låtar och händelser som format henne blir det enligt henne själv både “intimt och nära men framförallt väldigt exklusivt” när hon framför låtar som man kanske inte vanligen hör på en Carola-konsert som exempelvis “Krokodilbarnets längtan” och “If I Can Dream” av Elvis Presley varvat med hennes största hits såsom “Främling”, “Säg mig var du står” och “Fångad av en stormvind”.