Föreläsning: “Som mycket små doser arsenik…” – om rasism, språk och försvaret av det mänskliga
I sin dagbok från 1930- och 40-talen beskrev den tyskjudiske litteraturvetaren Victor Klemperer hur språket förändrades i en tid när allt fler människor gjordes rättslösa. Vilken roll spelar språket och orden i försvaret eller nedmonterandet av människors rättigheter, och vad kan vi lära av Klemperer idag? Patricia Lorenzoni föreläser om språkets förskjutningar, och hur vi kan förstå likheter och olikheter mellan nuet och det förflutna.
Om föreläsaren: Patricia Lorenzoni är idéhistoriker och författare, bland annat till boken Dagbok från Brasilien: Fascismen utifrån och inifrån (Glänta Produktion 2020).
Ingen anmälan krävs.
Föreläsningen ingår i programmet av Veckan mot rasism 2025 som arrangeras av Uppsala rödakorskrets och Röda Korsets Ungdomsförbund i Uppsala.