Kören Key of Life

Anders Widmarks körprojekt lever vidare

Körprojektet Key of Life etablerar sig på sju orter i Sverige i vår. Ambitionen är att låta Uppsalamusikern och kompositören Anders Widmarks tidlösa och breda musikskatt leva vidare.

Körprojektet startade 2024, utifrån ett initiativ av Anders Widmark. Efter en tids sjukdom somnade han in under den pågående turnén, i november förra året. Han turnerade med Körprojektet och sångerskan Zoie Finer in i det allra sista.

Projektet startar upp på sju orter i Sverige under ledning av erfarna körledare. I Uppsala är Kristina Gissler körledare och repetitionerna kommer att ske i Almtunakyrkan.

”Vår ambition är att sprida glädje och gemenskap genom musikens kraft. Inga förkunskaper krävs. Man behöver inte kunna noter för att sjunga med oss, vi övar in sånger och stämmor på gehör. Det ska vara en välkomnande plats för alla där glädjen till musik är fokus”, skriver man i ett pressmeddelande.

Den 12 april bjuder man in till avslutningskonsert.

 

 

 

Reklam

Prenumerera på Heja Uppsalas nyhetsbrev