Cajsa Johansson Cajsa'a Kök

Cajsa Johansson, Cajsa's Kök

Cajsa visste tidigt att mat var hennes grej

Läs vidare

Cajsa's Kök firar 30 år i år

Cajsa Johansson startade Cajsa’s Kök för 30 år sedan. Hon har gått från tävlingskock till företagsledare under tiden. I dag är hon en självklar profil i Uppsala, men även en tung pjäs i Sveriges kockvärld.  Och hon är precis där hon vill vara i livet just nu.

Vi träffas på Cajsa’s Kök i Fyrisborg strax innan lunch. Det är full fart, kockarna förbereder dagens rätter. På menyn står vegetarisk Bolognese på ekologisk sojafärs, fiskgratäng med citron & dill och thailändsk soppa med kokosmjölk, lime och basilika.

– Det är här jag trivs, säger Cajsa och pekar in mot köket och förklarar:

– Stämningen, känslan, farten … när det puttar och doftar, när någon hackar något och sedan lägger upp och någon annan diskar. Jag älskar energin när maten lagas, serveras och att vi efter några timmar vet hur det landar.

– Jag gillar att man blir klar med något och sen startar om på nytt. Tänk vad många jobb det finns som aldrig blir klara! Det är något jag har gillat i över trettio års tid – att bli klar, förklarar hon.

Det finns en värme hos Cajsa Johansson. Hon är cool och alltid, alltid vänlig och omtänksam. Trots att det inte är särskilt svårt att lista ut att det är många bollar där i luften omkring henne, så tar hon sig tid.

Hon är uppvuxen i Östervåla och köket har varit hennes favoritplats sedan barnsben.

– Det jag gör i dag har alltid varit en naturlig del av mitt liv. För mig var det självklart att utbilda mig till kock – att lära känna råvarorna och hantverket. Det har passat mig. Jag har haft tur, konstaterar hon.

– Jag är glad att jag hittade min grej så tidigt. Jag känner en oerhörd tacksamhet över att jag alltid vetat vad jag vill göra. Och att jag kunnat göra precis det, säger hon.

Cajsa Johansson Cajsa's Kök Uppsala

1987 fick hon sitt första kockjobb på restaurang Saluhallen, som då var en fransk krog. Hon blev kvar i ungefär ett år och gav sig sedan ut på äventyr. Det blev några år som säsongsarbetare på olika restauranger. Om somrarna drog hos sig mot Västkusten. Några vintersäsonger tillbringade hon i olika kök på skidorter som Sälen och Vail i Colorado. En sejour på en båt som gick mellan Australien och Nya Zeeland har hon också hunnit med.

1991 blev hon kökschef på restaurang Doppingen på nybyggda Fyrishov efter några år som lärare på restaurangskolan Lärlingen i Uppsala.

 

I samma veva började hon tävla i matlagning tillsammans med en annan Uppsalagoding – Mats Naesström. Duon gick till final i Par-SM i matlagning i tre säsonger.

Hon kammade även hem en seger i Kallskänks-SM 1992.

– Det gav mig ett nätverk som jag har nytta av än i dag och jag utvecklades både som människa och i min matlagning. Det var utmanande och lärorikt att ta sig an olika teman och tekniker, förklarar hon och fortsätter.

– Tävlingar stimulerar min drivkraft, jag blir fokuserad. Och självklart vill man ju vinna!

När hon deltog i Kockarnas kamp i Tv4 2014, fick vi se Cajsa i hetluften, bland annat i några rafflande såskamper, med välrenommerade kockar från hela Sverige.

 

I dag sitter hon i juryn för Årets unga kock, där vinnaren går vidare till internationell final, Chaîne des Rôtisseurs. Och hon missar inte VM-finalen, Bocuse D´or där världens bästa kockar möts.

– Det är verkligen en höjdpunkt att vara på plats och supporta våra svenska kockar.

Cajsas framgångar som tävlingskock gav en raketfart i karriären.

– Efter vår första tävling i Kock-SM 1991 ville Tv4 Uppland ha med oss. Jag och Mats gav recepttips inför högtider som påsk, midsommar och jul. Vi gick rakt ut i Uppsalabornas tv-rum på bästa sändningstid. Vi blev lokalkändisar direkt, berättar Cajsa med ett skratt.

Efter några år på Doppingen halkade hon, på det berömda bananskalet, in på en helt ny väg.

Ledningen för Kristallen i Fyrislund hade koll på Cajsa Johansson och ville att hon skulle skapa ett nytt koncept för restaurangen där.

– Min första tanke var att de nog inte var riktigt kloka! Hur skulle vi hinna med det?, minns Cajsa och skrattar till.

Men en titt skadar ju som bekant aldrig och hon blev helt såld.

– Det tog tre minuter sen sade jag att jag ville bli delägare och köra!

Fastighetsägarna ville ha namnet Cajsa’s Kök, men själv var hon lite tveksam.

– Jag var inte säker på att jag ville sätta mitt namn där. Jag gillade den tropiska miljön och ville att det skulle heta Papegojan … Men jag hade så många bollar i luften så jag lät dem bestämma. Det var nog bra, konstaterar hon så här i efterhand, med ett hjärtligt skratt.

Satsningen blev framgångsrik och fyra år senare startade Cajsa upp sin cateringverksamhet, som i dag vuxit till en helhetslösning för event som bröllop, fester och andra evenemang.

Goda vännen Kaija Carlson, som då drev ICA Kvantum Gränby med familjen hörde av sig. Hon hade sett Mat-Tina laga en nymodighet som hette sushi på tv och ropade i luren. ”Vi måste ha sushi i butiken”.

– Jag kollade in det där, nappade och vi körde. Det blev en succé och flera butiker hängde på. Det tog inte lång tid innan NK i Stockholm, som skulle starta en Saluhall, hörde av sig. Ganska snart var det tio butiker i Stockholm som sålde Cajsa’s färdigmat. Och ännu ett ben i Cajsa’s Kök var etablerat.

– I början tänkte man inte så mycket. Jag ville laga mat och göra gästerna nöjda. Det tog några år att mogna i företaget, vi behövde bli fler och anställde, men jag reflekterade inte så mycket, berättar Cajsa och lyfter företagsinkubatorn Almi Företagspartner.

– Almi varit en stor hjälp. Där fick jag hjälp att förstå vad vi vill och vart vi ska, jag kan verkligen rekommendera företagare att ta hjälp av dem.

Cajsa’s Kök har i dag många anställda, både fasta och extrapersonal.

– För mig är teamet oerhört viktigt. Samspelet med alla ger sådan god energi när man ser grytorna koka, maten bli klar, en lastbil som möter upp och serviceteamet som hakar på.

 

En av Cajsas närmaste medarbetare är produktionschef Tobias Isaksson som varit med i många år. Han ansvarar för menyutveckling och matkvalité. Tobias och Theresa Larsson delar på det dagliga driftsansvaret.

Theresa började på Cajsa’s Kök 2009, tanken var att hon skulle stanna några år, men blev kvar. I dag är hon vice VD.

– Det är aldrig tråkigt att vara runt Cajsa, det händer alltid något nytt och spännande. Hon är en väldigt passionerad arbetsgivare och chef. Hon är uttrycksfull och engagerad, och visar stor omtanke för sina medarbetare, berättar Theresa Larsson.

I dag är Cajsa ensam ägare till Cajsa’s Kök som är ett minst sagt väletablerat varumärke i stan. Med catering, färdigmat och flera caféer. När det är konserter i Botaniska trädgården är det Cajsa’s Kök som levererar mat till artiser och andra. Varje vår arrangerar Cajsa’s en omåttligt populär fest- och bröllopsmässa tillsammans med Uppsla Konstmuseum på Uppsala slott där samarbetspartners och andra aktörer ger inspiration för kommande festligheter.

Hela året är det full fart. Med bröllop, fester, företagsevent och julbord. Cajsa själv är ofta med på plats och det är sällan man träffar på henne utan den vita kockskjortan.

Blir det inte stressigt?

– Nej, verkligen inte! Det jag gör i dag är en naturlig del av mitt liv. Så önskar jag att alla skulle få känna! När jag satt på Östervålabussen till kockutbildningen i Västerås så kunde jag inte drömma om att jag skulle vara här i dag. Jag är så tacksam, säger Cajsa Johansson.

 

I höst är det 30 år sedan starten där i Kristallen. Då Cajsa’s Kök blev just det och inte Papegojan …

– Kanske blir det ett stort kalas, eller flera små, vi funderar på det just nu. När vi firade 20 år fyllde vi Universitetsaulan, Jacke Sjödin stod för underhållningen och Knut Knutsson höll en auktion.

– Jag sprang på Jackehäromdagen, han föreslog att vi ska hyra Globen, vi får väl se, konstaterar Cajsa.

Cajsa Johansson blickar gärna framåt.

– Det är oerhört viktigt att vi fortsätter att utveckls och att företaget fortsätter att drivas i samma anda. Min vision är att Cajsa’s Kök ska finnas för evigt. Även efter min tid. Det är min stora önskan.

Reklam

Prenumerera på Heja Uppsalas nyhetsbrev