Höghöjdsbana i Sunnersta, Uppsala

Ny höghöjdspark i Sunnersta

Nu står det klart att Äventyrsskogen på Sunnerstaåsen blir verklighet. Den nya höghöjdsparken ska få sju banor med omkring 80 hinder och över 850 meter zipline.

Bakom satsningen står Aktivt Uteliv Uppsala. Planen är att bygget ska komma igång inom kort, med sikte på en smygpremiär till påsk 2027 och en större invigning i maj.

Äventyrsskogen får fem hinderbanor och två ziplinebanor med olika svårighetsgrader – från enklare hinder nära marken till mer utmanande banor bland trädtopparna. Den längsta ziplinen blir cirka 300 meter och ska gå rakt över Sunnerstagropen.

– Vi är jätteglada över att äntligen kunna komma igång. Vi vet att väldigt många Uppsalabor vill ha det här, och området kring Sunnerstagropen är som gjort för den här typen av äventyr, säger Erik Falk, vd och grundare av Aktivt Uteliv.

Målet är att hela höghöjdsparken ska vara i full drift till sommaren 2027.

Reklam
Reklam

Sajna upp för nyhetsbrev!