Eija-Liisa Ahtila – A Possible Image – of what is just becoming reality

Reklam - Ny utställning i Uppsala

När naturen får huvudrollen

Storskaliga videoinstallationer, nordiska skogar och nya perspektiv på livet. Den 3 oktober öppnar A Possible Image – of what is just becoming på Uppsala konstmuseum – en sinnlig och tankeväckande utställning av den internationellt uppmärksammade konstnären Eija-Liisa Ahtila.

Läs vidare

Stor internationell konstutställning öppnar på Uppsala konstmuseum

Den 3 oktober öppnar en av höstens stora konstupplevelser i Uppsala. I A Possible Image – of what is just becoming reality tar den internationellt uppmärksammade konstnären Eija-Liisa Ahtila med besökaren in i en värld där människan, djuren och naturen får dela på huvudrollen.

Hur ser världen ut om vi för en stund slutar betrakta människan som dess självklara centrum? Det är en av frågorna som löper genom Eija-Liisa Ahtilas stora utställning på Uppsala konstmuseum.

Här fylls rummen av storskalig rörlig bild, ljud och filmiska landskap. Betraktaren står inte bara framför konsten – man kliver på många sätt in i den.

Utställningen kretsar kring relationerna mellan människor, djur, växter och andra levande organismer och kring vår plats i ett större ekologiskt sammanhang. Samtidigt finns här frågor som ligger nära oss alla: kärlek, tillhörighet, förändring och vår längtan efter att höra samman med världen omkring oss.

Internationellt uppmärksammad konstnär till Uppsala

Eija-Liisa Ahtila är född 1959 och verksam i Helsingfors. Sedan 1990-talet har hon varit ett stort namn inom internationell samtidskonst och hennes verk har bland annat visats på Museum of Modern Art, MoMA, i New York, Tate Modern i London och vid Venedigbiennalen.

Hon är framför allt känd för sitt nyskapande sätt att arbeta med rörlig bild. I stället för en traditionell filmduk låter hon bilder, ljud och berättelser ta plats i hela rummet. Under senare år har naturen, ekologiska samband och andra arters sätt att uppleva världen fått en allt större plats i hennes konst.

I Uppsala visas verk från 2018 och framåt tillsammans med flera nya produktioner.

Reflection of a Forest – skogen får huvudrollen

Ett av utställningens centrala verk är Reflection of a Forest från 2025, som får internationell premiär i Uppsala. Den sexkanaliga, cirka 50 minuter långa videoinstallationen spelades in på olika platser i södra Finland under tre års tid.

Här blir skogen mer än en vacker fond. Den framträder som en gemensam livsmiljö där människor, djur och träd existerar sida vid sida och är beroende av varandra.

Storskaliga projektioner rör sig mellan landskap och närbilder och följer årstidernas växlingar och naturens olika rytmer. Verket rymmer också inslag av magisk realism. Efter en längre period då Ahtila arbetat utan talat språk återkommer dessutom dialogen – nu mellan människan och den mer-än-mänskliga världen.

In April – nära den nordiska skogen

I In April från 2024 kommer besökaren ännu närmare naturen.

Genom ljus, rörelse och ljud skapas en poetisk och sinnlig installation där den nordiska naturskogen står i centrum. Perspektivet förändras och detaljer som vi kanske vanligtvis passerar får ta plats.

Det blir en upplevelse som snarare ska kännas än förklaras – och som låter oss möta skogen på dess egna villkor.

Potentiality for Love – hur långt sträcker sig vår kärlek?

I Potentiality for Love från 2018 riktas blicken mot kärlek, empati och anknytning.

Kan vår omsorg sträcka sig bortom den egna arten? Var drar vi egentligen gränsen mellan oss själva och andra levande varelser?

Verket undersöker relation, tillhörighet och ömsesidighet mellan arter. Två så kallade forskningsbord gör dessutom besökaren delaktig och ger möjlighet att utforska de egna känslorna och fundera över vilka gränser vi själva skapar mellan människan och resten av den levande världen.

Ulleråkermadonnan – ett nytt permanent verk i Uppsala

I samband med utställningen invigs också Ulleråkermadonnan, ett nytt permanent offentligt konstverk från 2026.

Verket har en tydlig koppling till Ulleråker och områdets speciella historia och biologiska mångfald. Här möts frågor om minne och läkande med berättelsen om naturen och de livsmiljöer och arter som finns på platsen.

Madonnagestalten återkommer även som ett motiv i Ahtilas konst. Historiskt har madonnaskulpturer fungerat som samlingspunkter för platser och samhällen. Hos Ahtila får gestalten en ny roll – som bärare av minnen men också som en möjlig beskyddare av andra levande varelser.

 

Eija-Liisa Ahtila, Potentiality for Love. Foto Florian Langhammer.

Potentiality for Love. Foto Florian Langhammer

Konst som öppnar nya perspektiv

A Possible Image – of what is just becoming reality är en utställning som det går att uppleva på flera nivåer. Här finns stora visuella upplevelser för den som vill låta sig omslutas av bild och ljud, men också frågor att bära med sig långt efter museibesöket.

Vad händer om vi försöker se världen ur någon annans perspektiv? Hur lever vi tillsammans med andra arter? Och kan vi föreställa oss ett annat sätt att vara en del av naturen?

Trots de stora frågorna om klimatförändringar, biologisk mångfald och människans påverkan finns ett tydligt stråk av hopp. Om närhet och omsorg – och om möjligheten att tänka nytt kring hur vi vill leva tillsammans.

A Possible Image – of what is just becoming reality visas på Uppsala konstmuseum från den 3 oktober 2026 till den 31 januari 2027.

KRÖNIKA Susanna Lans: I skogen hör vi ihop


Reklamartiklar på Hejauppsala.com
Dessa artiklar är reklamsamarbeten med spännande utvalda Uppsalaföretag och händelser.

Läs fler artiklar HÄR

Vanliga frågor om Uppsala konstmuseum

Var ligger Uppsala konstmuseum?

Uppsala konstmuseum ligger i Uppsala slott, på Drottning Christinas väg 1, ingång E. Från Uppsala Resecentrum tar promenaden cirka 15 minuter. Museets läge på Uppsalaåsen ger dessutom fin utsikt över centrala Uppsala.

Vilka öppettider har Uppsala konstmuseum?

Uppsala konstmuseum har normalt öppet tisdag–onsdag klockan 11–17, torsdag klockan 11–21 samt fredag–söndag klockan 11–17. Museet är stängt på måndagar. Öppettiderna kan ändras under helger och särskilda perioder.

Är det gratis att besöka Uppsala konstmuseum?

Ja, Uppsala konstmuseum har fri entré. Vissa tillfälliga utställningar, visningar och programpunkter kan däremot kräva biljett eller förbokning.

Vad kan man se på Uppsala konstmuseum?

På Uppsala konstmuseum visas både samtidskonst och verk ur museets egna samlingar. Här finns tillfälliga utställningar och en presentation av museets samlingar. Samlingarna omfattar mer än 14 000 konstverk och designföremål.

Vilka utställningar visas på Uppsala konstmuseum?

Utställningarna på Uppsala konstmuseum varierar under året och omfattar både svenska och internationella konstnärer samt verk ur museets egna samlingar. Aktuella och kommande utställningar presenteras löpande i museets program.

Vad är Art Night på Uppsala konstmuseum?

Art Night är Uppsala konstmuseums temakväll med konst, visningar, kreativt skapande, musik, mat och dryck. Under hösten 2026 arrangeras Art Night på torsdagar och museet håller öppet till klockan 21. Det är fri entré till museet under kvällen.

Finns det café på Uppsala konstmuseum?

Ja. Uppsala konstmuseums café och bar ligger i slottet och serverar bland annat fika, kaffe, lunch och Afternoon Tea. Baren har fullständiga rättigheter. Caféet har samma ordinarie öppettider som museet.

Passar Uppsala konstmuseum för barn?

Ja. Uppsala konstmuseum erbjuder aktiviteter som passar både barn och vuxna. I programmet finns bland annat skapande aktiviteter, visningar och lovaktiviteter. Museet har även skötbord och det går att ta sig in med barnvagn.

Är Uppsala konstmuseum tillgängligt med rullstol?

Ja. Det finns ramp från borggården, hiss mellan våningsplanen och RWC. Museet saknar hindrande trösklar. Parkeringsplats för besökare med rörelsehinder finns utanför entrén på borggården.

Vad händer på Uppsala konstmuseum?

Förutom konstutställningar arrangerar Uppsala konstmuseum bland annat visningar, föredrag, konserter, performance, skapande aktiviteter och andra konstevenemang. På torsdagar har museet kvällsöppet till klockan 21.

Finns det parkering vid Uppsala konstmuseum?

Ja. Det finns parkeringsplatser på Uppsala slotts borggård. Parkeringen är avgiftsbelagd och betalning sker med app eller sms. Det finns även cykelparkering vid museet.

Hur tar man sig till Uppsala konstmuseum med buss?

Flera busslinjer stannar i närheten av Uppsala slott. Närliggande hållplatser är bland annat Slottsbacken, Segerstedthuset och Svandammen. Från centrala Uppsala går det också bra att promenera till museet. Observera att det är en ganska tuff backe upp till Slottet, men det är lätt värt utsikten över staden.

Hur lång tid tar ett besök på Uppsala konstmuseum?

Hur lång tid du behöver beror på vilka utställningar du vill se. Räkna gärna med en till två timmar för att upptäcka museet i lugn takt. Kombinera gärna konstbesöket med fika eller lunch i museets café och en promenad runt Uppsala slott.

Vad kan man göra i närheten av Uppsala konstmuseum?

Uppsala konstmuseum ligger nära flera av Uppsalas mest kända sevärdheter. I närheten finns bland annat Uppsala slott, Botaniska trädgården, Carolina Rediviva, Uppsala domkyrka och centrala Uppsala. Ett besök på konstmuseet passar därför bra som en del av en heldag med kultur och sevärdheter i Uppsala.
Kolla även in Uppsalas största kalendarium 

Är Uppsala konstmuseum värt ett besök?

Uppsala konstmuseum är ett bra besöksmål för den som vill uppleva konst och kultur i Uppsala. Kombinationen av aktuella utställningar, museets egna samlingar, Uppsala slott, café och utsikten över staden gör det enkelt att kombinera museibesöket med andra aktiviteter i centrala Uppsala.

Kolla även in Uppsalas största kalendarium 

Reklam
Reklam

Sajna upp för nyhetsbrev!