Skärmbild 2026-10-07 170035

Uppsala Kammarorkester – Copland och Beethoven

Klarinettisten Magnus Holmander och dirigenten Magnus Fryklund gästar Uppsala Kammarorkester med musik av Debussy, Copland och Beethoven.

Konsertkvällen börjar med Debussys uppskattade svit för piano, Petite Suite från 1889 som senare fick ett arrangemang för orkester av Debussys kollega Henri Büsser 1907. Dirigenten Magnus Fryklund, som senast gästade Uppsala i april 2025 leder kvällen. Han har varit en regelbunden gästdirigent för de största orkestrarna runt om i Skandinavien.

Unik klarinettist
Klarinettisten Magnus Holmander har, genom sin unika kombination av musik och magi, skapat sin alldeles egna nisch i den klassiska musikvärlden. Hyllad för sina livfulla framträdanden bestående av en stark scennärvaro med glimten i ögat besöker han Uppsala Kammar­orkester för första gången. Holmander har spelat på flera stora konserthus både i Europa och samarbetat med många nutida kompositörer, däribland Jacob Mühlrad och Molly Kien. Hans repertoar sträcker sig genom flera genres och berör utöver klassisk musik både jazz- och folkmusik. LÄS MER

När och var?

28 januari 2027
Kl. 19.00
Uppsala Konsert & Kongress, Uppsala

Vill du synas med ditt evenemang?

Sajna upp för nyhetsbrev!