Skärmbild 2026-05-19 120140

Maksim

Segmenti World Tour
Crossover-pianisten och världsstjärnan Maksim gästar UKK under sin världsturné och bjuder på en energifylld konsertupplevelse som blandar klassiskt, filmmusik och pop med visuella effekter!

Crossover‑pianisten Maksim, en av världens bäst säljande inom genren, kommer till Sverige för endast fem konserter som en del av den hyllade Segmenti World Tour. Turnén omfattar över 100 framträdanden på fyra kontinenter, med en förväntad publik på över 500 000 personer – och den 5 november spelar Maksim på Uppsala Konsert & Kongress!

Den virtuose pianisten Maksim, vinnare av MTV Music Awards och förstapristagare i prestigefyllda internationella musiktävlingar, kommer att framföra verk från sitt tolfte studioalbum, SEGMENTI, tillsammans med särskilda stycken som har definierat hans karriär. Ikoniska verk av legendariska klassiska tonsättare som Chopin, Prokofjev och Tjajkovskij presenteras sida vid sida med nytolkningar av världskända låtar av Queen, ABBA med flera, berikade med moderna och rockinfluerade arrangemang och framförda i Maksims unika pianostil.

Konserten kommer även att inkludera liveframföranden av internationellt hyllade stycken från hans tidigare album, såsom ”Exodus”, ”Pirates of the Caribbean” och ”Game of Thrones”, vilka alla har varit mycket populära bland publiken. LÄS MER

När och var?

5 november 2026
Kl 19:30
Uppsala Konsert & Kongress

Vill du också vara med i Uppsalas största kalender?

Reklam
Reklam

Sajna upp för nyhetsbrev!