En av Uppsalas klassiska krogadresser får nytt liv när Gloria Bistro öppnar på Svartbäcksgatan 19.
Efter en tid av renovering är äntligen lokalen klar. Den 30 oktober (2025) är det dags att välkomna de första gästerna. Det är två Uppsalabekantingar som står bakom satsningen. Fredrik Granting och Rod Norén går all in.
– Vi har blåst ut allt och gjort det allra mesta själva och lagt ner vår själ i det här, förklarar Fredrik Granting som lovordat lokalen och läget i centrala Uppsala.
– Läget är perfekt och många har vägarna förbi här. Kvarteret är ju ett av Uppsalas allra finaste. Vi har sneglat på den här lokalen länge och nu är det äntligen dags …
Innegården borgar för ännu en mysig uteservering framåt våren 2026.
Rejäl mat utan krusiduller
Gloria Bistro kommer att husera i gatuplan, trappan till övervåningen är borta och man kommer att kunna ta emot cirka 90 sittande gäster.
Menyn blir skandinavisk med kontinentala inslag.
– Vi satsar på rejäl mat, utan krusiduller, någon pizza och klassiska efterrätter. Lite skönt old school, förklarar Granting.
Inledningsvis kommer man att ha öppet under kvällstid på tisdagar till lördagar, men duon utesluter inte att det även blir alla dagar i veckan och även luncher framöver.
– Ja, det blir nog så, konstaterar Fredrik Granting.
”Vi kommer att synas ovh höras”
Förutom vällagad mat och bra dryck i genomtänkt miljö så hintar man om att det kommer att vara en och annan pop up och dj:s då och då.
– Musiken är central, men det kommer att gå att prata med varandra vid borden. Vi vill ha en kvarterskrogskänsla, ett vardagsrum över generationsgränsern med framåt helgerna kommer vi att öka tempot. Vi kommer att synas och höras, lovar Granting.
Torsdag 30 oktober är det premiär.
– Vi har anställt en bra trupp och vi kommer att göra allt för att ta hand om våra gäster på allra bästa sätt, lovar Fredrik Granting.